Forbedret ergonomi
Mange laboranter oplever arbejdsrelaterede problemer med arme og skuldre når hæmningszoner på AST-plader aflæses manuelt med lineal eller skydelærer. PD-100 og PD-Auto er udviklet som et alternativ til det rutineprægede manuelle aflæsningsarbejde og forbedrer ergonomien i det daglige arbejde.
Når mange analyser skal gennemføres hver eneste dag, vil PD-100 eller PD-Auto kunne sikre en ergonomisk skånsom arbejdsgang og høj kvalitetsstandard samtidig med en optimering af omkostning per analyse hvilket har betydning for økonomien i laboratorierne.
Ved manuelle målinger belastes både arme og skuldre, samt ikke mindst øjne og spændinger i hovedet. Ved længere tids målinger falder koncentrationen og risikoen for fejl opstår.
User interface til PD-Technology (software som bruges til både PD-100 og PD-Auto) er udviklet så der kan benyttes mus eller genvejstaster på tasturet.
